Optymalne ustawienie domu na działkach budowlanych – podstawowe zasady

Wybierając lokalizację przyszłej inwestycji, nie za każdym razem udaje się kupić idealną parcelę. To jednak nie implikuje konieczności rezygnacji z budowy domu w dogodnej lokalizacji. Zawsze, gdy mamy do dyspozycji działkę z wydanymi warunkami zabudowy mamy możliwość budowy, kluczowe jest jedynie posiadanie wiedzy na temat właściwego rozmieszczenia budynku na danej działce. Jakie są zasady poprawnego ulokowania domu na działce?

Dom przy Cyprysowej 71
Dom przy Cyprysowej 71

Podczas selekcji działki zwykle kierujemy się przede wszystkim jej położeniem i ceną. Choć orientacja względem stron świata ma znaczenie, nie powinniśmy nadmiernie jej przeceniać. Zawsze istnieje możliwość takiego rozmieszczenia domu na działce, aby wykorzystać wszystkie jej walory, a naturalne światło słoneczne było obecne w naszym domu przez większa część dnia. Wybierając lokalizację domu, istotne są również geologia terenu oraz bezpośrednie sąsiedztwo działki. Kluczowe jest planowanie lokalizacji budynku w taki sposób, aby cieszyć się pięknym widokiem najbardziej atrakcyjnych elementów otoczenia, czy będzie to jezioro, rozległy widok na miasto, czy zielony las. Do każdej pojedynczej działki musimy również odpowiednio dopasować najbardziej optymalne projekty domów. Ich właściwy wybór wpływa na wydobycie wszystkich atutów działki.


Forma i rozmiary optymalnej działki

Najbardziej oczywiste i naturalne ułożeniem domu, to takie, w którym sprowadza drzwi wejściowe oraz garaż znajdują się od strony ulicy, a strefy mieszkalne i ogród od na zapleczu budynku. To jednak nie oznacza, że nie ma innych możliwości. Jeśli nasza działka zbliżona jest kształtem do kwadratu, lub prostokąta tym większe są opcje rozmieszczenia na niej domu. W przypadku obszernego terenu łatwiej nie tylko wybrać optymalne projekty domów, ale również dopasować planowany dom do otoczenia. Bez trudu można go ulokować w odwrotnej konfiguracji, czyli w tylnej części parceli, mając od frontu ogród. Możemy też posadowić budynek na skos działki, jeśli tylko tak będzie najkorzystniej ustawiony względem stron świata.

Dom przy Sadowej 3
Dom przy Sadowej 3

Wpuść słońce do wnętrza domu – najlepsze ustawienia względem stron świata

Podczas ustalania położenia budynku na działce względem stron świata zazwyczaj trzeba dokonać pewnego kompromisu. Jeśli występuje taka możliwość najbardziej korzystnie jest kierować się zasadą maksymalnego korzystania ze słońca. W myśl takiej reguły miejsca, w których spędzamy czas rano pomieszczenia najlepiej lokalizować od wschodu. Strefa pobytu dziennego najkorzystniej pasuje od południa, zachodu, lub południowego-zachodu. Zaciszna strefa nocna, nie wymagająca dostępu naturalnego – od strony północnej.

Można przyjąć, że optymalne ustawienie domu jest wtedy, gdy wjazd i wejście mamy zlokalizowane od strony północnej lub wschodu. Od frontu mamy wtedy garaż – nie wymagający doświetlenia, wejście z wiatrołapem, kuchnię oraz spiżarnię, jeśli taką przewiduje projekt domu. Takie ułożenie sprawia, że pomieszczenia służące do przechowywania żywności pozostają w umiarkowanej temperaturze. Dodatkowo, umieszczenie kuchni blisko wejścia zmniejsza odległość, jaką musimy przebyć z zakupami. Wschodnia i północno-wschodnia część domu to idealne miejsce na strefę wypoczynku z sypialniami. Pokój dzienny, część jadalniana, czy gabinet najlepiej umieścić od południa i południowo-zachodniej strony. Rzecz ma się podobnie z tarasem, na który powinny prowadzić szerokie drzwi.

Dom przy Bukowej 27
Dom przy Bukowej 27

Dom na działce z południowa wystawą

Na działkach budowlanych o południowej wystawie zazwyczaj rekomenduje się umiejscowienie budynku w głębi parceli, z dala od ulicy. Wejście można wtedy umieścić na wschodniej ścianie budynku. Taka konfiguracja pozwala na optymalne rozmieszczenie układu wnętrza. Od frontu, czyli najbardziej nasłonecznionej części domu lokujemy wtedy salon, a kuchnia może znaleźć się od północy. Garaż i sypialnie od wschodu i północnego-wschodu. W trakcie przeglądania propozycji projektowych warto od razu skupić się na ofertach prezentujących projekty domów z wejściem od południa.

Dla działek z wjazdem od zachodu najbardziej korzystne są te same projekty domów, co dla działek o południowej wystawie, tylko w odbiciu lustrzanym. Należy je tak ustawić, by garaż znajdował się od północy. Jeśli dysponujemy wyjątkowo wąską działką, to mamy mniejszą możliwość wyboru. Wejście do domu możemy ulokować albo od frontu, albo na jednym z dłuższych boków działki. Optymalne ustawieni budynku będzie wtedy motywowane wymiarami działki i koniecznością oddalenia się od jej granic na odpowiednią odległość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *