Każdy nowo powstający dom, musi być obecnie realizowany w oparciu o projekt domu spełniające określone warunki techniczne i normy konstrukcyjne. Jak zmieniło się ostatnimi czasy prawo i co powinien uwzględniać dobrze wykonany projekt domu? Czy warto już teraz brać się za budowę domu, czy może poczekać na kolejną zmianę przepisów? Warto bliżej poznać reguły obowiązujące w procesie inwestycyjnym.
Zmiany przepisów i kierunek w stronę zeroemisyjności
Znając częstotliwość i tempo wprowadzania różnych zmian prawnych dotykających branży budowlanej należy stwierdzić, że nie warto czekać na nowe, bardziej surowe regulacje i zabrać się w miarę możliwości jak najszybciej za realizację inwestycji. Już spełnienie obecnych standardów technicznych dla domów jednorodzinnych zapewnia odpowiednią wygodę użytkowania, a koszty eksploatacji, na przykład ogrzewania w zimie, są całkowicie akceptowalne. Nie musimy też od razu wyposażać domu we wszystkie dodatkowe systemy, aby uzyskać pozwolenie na budowę. Warto jednak wybierać takie projekty domów, które będą posiadały opcjonalnie rozwiązania podnoszące energooszczędny charakter budynku. Jeśli wybrany przez nas dom posiada dodatkowe projekty wentylacji mechanicznej z rekuperacją, projekt pompy ciepła, instalacji solarnej, czy fotowoltaicznej, to jest to wyraźny plus dobrze przygotowanej dokumentacji projektowej.
Takie rozszerzenie standardowych instalacji pomoże w przyszłości szybciej i sprawniej dostosować dom do możliwych zmian prawnych i norm dotyczących emisyjności. Wyraźnie widać trend zmierzający do wprowadzenia standardów niskoemisyjności, czy nawet zeroemisyjności budynków. Gdy wybieramy projekty domów z rozszerzonym pakietem instalacji dodatkowych, mamy większe pole manewru i nie musimy płacić ponownie za niezbędne schematy i rysunki. Musimy jednak pamiętać, że nowoczesny, energooszczędny dom niesie ze sobą nieco inny tryb użytkowania. W domu wyposażonym w rekuperacją, pompę ciepła, czy inne techniczne dodatki musimy także zmienić nieco swoje przyzwyczajenia. Dla zachowania wydajności nowych urządzeń należy ograniczyć otwieranie okien i tradycyjne wietrzenie domu. Zdecydowanie korzystniej będzie również zastosować ogrzewanie podłogowe niskich temperatur. Jak w praktyce wyglądają aktualne przepisy, które muszą spełniać sprzedawane powszechnie projekty domów?
Warunki techniczne dla budynków jednorodzinnych – WT 2021 w praktyce
WT 2021 to określenie aktualnych standardów jakim muszą podlegać budynki powstające po roku 2021. Te zasady i wytyczne głównie skupiają się na zaostrzeniu norm dotyczących efektywności energetycznej. Ich wprowadzenie wywarło znaczący wpływ na wiele aspektów budowy i wykończenia domu, zwłaszcza tych dotyczących systemów grzewczych, wentylacji oraz ocieplenia domu.
Poza bardziej restrykcyjnymi normami mówiącymi o efektywności energetycznej, takich jak dopuszczalne wartości współczynnika przenikania ciepła U dla różnych elementów budynku, kluczowa jest również wartość współczynnika EP. Określa ona maksymalne roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną do celów takich jak ogrzewanie, chłodzenie, wentylacja, podgrzewanie wody użytkowej i oświetlenie. Wprowadzenie bardziej rygorystycznych wytycznych zmusiło projektantów do kilku praktycznych zabiegów, między innymi zwiększenia ocieplenia budynku z 15 do 20 cm styropianu.
Dla domów jednorodzinnych, zużycie energii pierwotnej na cele takie jak ogrzewanie, wentylacja i podgrzewanie wody użytkowej nie może w tym momencie przekroczyć 70 kWh/m². Poprzednia norma wynosiła 95. To oznacza, że nowo budowane domy muszą być dobrze izolowane termicznie i korzystać z energii, która ma minimalny wpływ na środowisko. Trend zmierzający w stronę nisko i zeroemisyjności pozwala przypuszczać, że w kolejnych latach współczynnik EP będzie ulegał kolejnemu obniżeniu.
Nowe wymagania konstrukcyjne – projekty domów zgodne z normą eurokod
Nie dawno wprowadzona została jeszcze jedna zmiana, która ma bezpośredni wpływ projekty domów. Ujednolicono przepisy dotyczące konstrukcji zmieniając obowiązujące do tej pory Polskie Normy na ogólnoeuropejski system eurokodów. Eurokody to seria europejskich standardów (EN), które mają zastosowanie w przypadku każdorazowego projektowania konstrukcji budowlanych. Ustalają wytyczne i reguły dotyczące projektowania zarówno całych budynków, jak i poszczególnych części oraz produktów wykorzystywanych w budownictwie, w tym z betonu, stali, drewna, materiałów murowych i aluminium.
Kupując aktualnie gotowe projekty domów i uzyskując pozwolenie na budowę mamy pełną swobodę wyboru. Nie musimy ograniczać się do standardowych rozwiązań spełniających obecne wymagania techniczne dla nowych budynków. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwiększyć izolacyjność ścian, czy zastosować wentylację z odzyskiem ciepła. Gotowe projekty domów często można nabyć z dodatkowym opracowaniem zawierającym te dodatkowe instalacje i rozwiązania w postaci rysunków. Chcąc wyprzedzić przypuszczalne zmiany można już dziś zdecydować się na zastosowanie rozwiązań obniżających zapotrzebowanie na energię pierwotną. Wszelkie przykłady zastosowania odnawialnych źródeł energii (OZE) będą jedynie poprawiały standard wykonania budynku i w perspektywie obniżały nakłady na ogrzanie i użytkowanie domu.