Odkurzacz to jedno z tych urządzeń AGD, które znajdziemy w większości domów. I, pomimo że większość z nas nie lubi odkurzać, robimy to, ponieważ lubimy mieć czysto. Odkurzanie to również dbanie o zdrowie wszystkich domowników. Kurz, roztocze, sierść zalegająca w każdym koncie to prosta droga do alergii, której każdy wolałby uniknąć. Jak każdy sprzęt, tak i odkurzacz po paru latach użytkowania może odmówić posłuszeństwa. Wówczas zostajemy niejako zmuszeni do zakupu nowego. Który jednak wybrać i dlaczego akurat ten? W poniższym tekście przyjrzymy się czy odkurzacz pionowy to dobry wybór przy założeniu, że jego użytkownikiem ma być senior.


Czy odkurzacz pionowy to realna alternatywa dla tradycyjnego?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź, gdyż wybór odkurzacza powinien być podyktowany zarówno tym jak dużą powierzchnię mamy do odkurzenia jak i tym kto odkurza. Wyobraźmy sobie, że mamy duży dom, który regularnie odkurzamy. Wnoszenie i znoszenie ciężkiego odkurzacza np. po schodach może być dość kłopotliwe.

Jeśli odkurzającym są seniorzy, nabiera to dodatkowego znaczenie. W takim układzie najlepiej sprawdzi się pionowy odkurzacz bezprzewodowy, który nie dość, że jest lekki, to nie ciągnie za sobą kabla, który łatwo się plącze i można się o niego potknąć. Można pokusić się o stwierdzenie, że tradycyjne odkurzacze, powoli będą wypierane przez pionowe ze względu na wygodę i funkcjonalność, jaką oferują te drugie. Żyjemy w ciągłym pośpiechu, a myśl o możliwości szybkiego sprzątania, skłania nas do poszukiwania wszelkich możliwych rozwiązań. Jesteśmy również społeczeństwem, w którym żyje coraz więcej seniorów. To również do pewnego stopnia determinuje jakie urządzenia będą kupowane w przyszłości.


Czy odkurzacz bezprzewodowy to aby zawsze idealny wybór?

Moda na wygodę i estetykę dotarła również do urządzeń, którym jest odkurzacz. Mogłoby się wydawać, że w takiej czynności, jaką jest odkurzanie trudno o jakieś innowacje. A jednak producenci starają się jak mogą. Jedną z nich jest właśnie sposób zasilania.

Odkurzacze tradycyjne przyzwyczaiły nas do tego, że zawsze ciągnie się za nimi kabel. Chcąc uniknąć tej niedogodności, producenci wymyślili odkurzacze bezprzewodowe. Zamiast kabla posiadają one baterię. Niemalże każdy z nas ma smartfona i wie, że jednym z kluczowych parametrów podczas jego wyboru jest czas działania na jednym ładowaniu. Nie inaczej jest w przypadku odkurzacza bezprzewodowego. Standardowy czas działania na jednym ładowaniu to od 30 do 45 minut.

Pytanie, czy tyle nam wystarczy, aby odkurzyć całe mieszkanie? Jak każde urządzenie na baterie, również odkurzacze bezprzewodowe wymagają tego, aby w porę je naładować. W przeciwnym razie będziemy zmuszeni odłożyć nasze odkurzanie nawet na kilka godzin, co w niektórych sytuacjach może być kłopotliwe.
Stąd też bardzo często klienci wybierają odkurzacze pionowe wyposażone zarówno w zasilanie sieciowe, jak i akumulatorowe. Łączą one wygodę i funkcjonalność w jednym. To, czego potrzebują to kawałek miejsca w którym stanie stacja ładująca.


Czym wyróżniają się odkurzacze pionowe?

Wystarczy zerknąć na dowolny odkurzacz pionowy Electrolux lub innej znanej marki, aby dostrzec znaczącą różnicę. Główna to wygląd. Odkurzacz pionowy to tak naprawdę wysoka i wąska konstrukcja łącząca 3 kluczowe elementy: silnik, pojemnik na brudy oraz długą rurę, na końcu, której doczepiana jest odpowiednia szczotka.

Całość jest zgrabna, wykonana z tworzywa sztucznego, przez co jest dużo lżejsza i poręczniejsza aniżeli tradycyjny odkurzacz na kółkach przeciągany w miarę postępów w odkurzaniu. Odkurzacz pionowy zapewnia wygodną pozycję podczas odkurzania, stąd też jest chętnie używany przez seniorów. Większość z dostępnych modeli to tzw. bezworkowce, które nie posiadają typowego worka na brud, jedynie pojemnik, który po kilku odkurzaniach można otworzyć i wysypać do zwykłego kosza. Tym samym nie ma już konieczności kupowania worków i ich regularnej wymiany. Odłączany odkurzacz ręczny tego typu zajmuje również mniej miejsca. Można go np. wstawić do szafy, za drzwi. W małych mieszkaniach może być to ważny atut za jego wyborem.


Na co zwracać uwagę wybierając odkurzacz ręczny?

Szybkie sprzątanie to marzenie chyba każdego. I chociaż nie da się uniknąć odkurzania, można uczynić je możliwie mało uciążliwym. W tym celu musimy jedynie wybrać sprzęt dostosowany do naszych potrzeb.

Czy wiesz np. że bezprzewodowy odkurzacz za sprawą odpowiednich końcówek doskonale sprawdzi się w praniu mebli tapicerowanych? Funkcja mycia sprawi natomiast, że mycie podłóg i ogólnie usunięcie uporczywego brudu z każdej powierzchni będzie o wiele łatwiejsze. Oto 5 kluczowych parametrów, na które warto zwrócić uwagę wybierając nowy sprzęt:

  Moc urządzenia
  Z reguły im jest wyższa, tym lepiej, gdyż odkurzacz pracuje efektywniej mając jej więcej.

  Czas pracy na akumulatorze

  Pojemność zbiornika
  Im jest on większy, tym rzadziej go wymieniamy, ale z drugiej strony rośnie waga odkurzacza.

  Poziom hałasu
  Nowoczesne odkurzacze potrafią być na tyle ciche, że podczas ich pracy można oglądać telewizję. Jest to bez wątpienia atut, szczególnie gdy nie mamy wiele czasu na odkurzanie i robimy je często wówczas, gdy inni domownicy zajęci są czymś innym, a małe dzieci już śpią.

  Ilość oraz rodzaj końcówek

  To właśnie dzięki wymiennym końcówkom odkurzacz staje się wielofunkcyjnym urządzeniem.
  Szczotkom, ssawkom i nasadkom do odkurzaczy moglibyśmy poświęcić osobny tekst. Ponieważ nie jest naszym celem ograniczymy się jedynie do wymieniania tych najważniejszych:
  – mini szczotka,
  – szczotka podłogowa,
  – elastyczna szczotka szczelinowa,
  – teleskopowa ssawka szczelinowa,
  – zwykła ssawka szczelinowa,
  – ssawka szczelinowa długa,
  – miękka szczotka,
  – szczotka easy brush,
  – szczotka soft action brush,
  – ssawka kątowa,
  – ssawka combi,
  – szczotka walcowa,
  – szczotka obrotowa,
  – końcówka wielofunkcyjna.

Kompletując odpowiedni zestaw, możemy stworzyć z naszego odkurzacza bezprzewodowego maszynę, które nie tylko pozwoli dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, ale przede wszystkim skróci czas sprzątania, oraz zapewni lepszy jego końcowy efekt.

Pamiętajmy jednak, że pomimo ogromnego wyboru sprzętu powinien być to odkurzacz odpowiadający potrzebom osoby, która będzie go używała. Dlatego chcąc sprawić prezent np. naszej babci wybierajmy odkurzacz, który będzie lekki i miał intuicyjną obsługę zamiast modeli o bardzo efektownym wyglądzie i elektronicznych nowinkach z podświetleniem led na czele. Dobry odkurzacz to zakup lata, z którym z pewnością nie warto się śpieszyć.

Artykuł powstał w ramach współpracy z marką Electrolux

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *